Sekret Zdrowia
Newsletter zapisz się

Flexitol- jeden krok do zdrowych stóp.

Serdecznie witamy

na oficjalnej stronie internetowej

Biuletynu edukacyjnego o zdrowiu

SEKRET ZDROWIA i urody

Sekrety zdrowia i urody

w zasięgu ręki

każdego Pacjenta


Afty - małe, lecz uciążliwe

Latem, zwłaszcza na wakacjach, łatwo tracimy kontrolę i czujność. A tymczasem ruchliwe rączki dzieci, chętnie oglądają świat, by za chwilę powędrować do buzi. Stąd już tylko krok do przeróżnych stanów zapalnych jamy ustnej.

 

Co to są i skąd się biorą afty?

Najczęściej mamy do czynienia z aftami. To niewielkie ranki pojawiające się na wewnętrznej stronie warg, policzków czy na dziąsłach. Afty są wielkości łebka od szpilki, wyglądają jak pokryte białym nalotem, okolone czerwonym obrzeżem ranki. Specjaliści do dziś nie są pewni, czy wywołują je bakterie, czy są one konsekwencją złego funkcjonowania układu immunologicznego. Faktem jest, że dzieci wychowywane w środowisku nadmiernie wyjałowionym skarżą się na nie częściej oraz łatwo się nimi zarazić podczas pocałunku.

Jak leczyć afty?

Aftowe zapalenie jamy ustnej – bo tak w terminologii medycznej nazywa się ta choroba, jest bardzo bolesną dolegliwością, którą w prosty sposób wyleczymy w tydzień lub dwa, przy pomocy specyfików, które w aptece kupimy bez recepty. Niewielkie, a jednak bolesne ranki trzeba odkażać kilka razy dziennie. W tym celu możemy płukać usta rozcieńczoną wodą utlenioną, roztworem soli kuchennej lub naparem z szałwii czy rumianku, które mają działanie antyseptyczne. Odkażone ranki, po osuszeniu wacikiem, dobrze jest pokryć Orabase’m, który tworzy długotrwałą warstwę ochronną na ranie, przyspiesza gojenie oraz uśmierza ból, aftinem lub żelem na ząbkowanie dla dzieci. Uporczywy ból ranek wywołują kwaśne pokarmy i enzymy trawienne. Starajmy się więc zobojętnić je, płucząc usta mleczkiem magnezowym lub niesłodzoną, czarną herbatą, która ma odczyn zasadowy.

Jak ustrzec się przed aftami?

Wielu specjalistów uważa, że nawracające stany zapalne jamy ustnej występują dużo częściej u osób z niedoborem lizyny oraz witaminy C i zalecają im przyjmowanie preparatów uzupełniających te braki. By poprawić odporność organizmu wystarczy jeść 3-4 łyżki jogurtu z żywymi kulturami bakterii. Przyjazne bakterie pomagają zwalczyć wiele stanów zapalnych żołądka i jamy ustnej. Powinniśmy też uważać by nie skaleczyć śluzówki podczas mycia zębów. W tym celu używajmy średnio miękkiej szczoteczki do zębów i dobrej jakości pasty.

Zaufali nam