Sekret Zdrowia
Newsletter zapisz się

Flexitol- jeden krok do zdrowych stóp.

Serdecznie witamy

na oficjalnej stronie internetowej

Biuletynu edukacyjnego o zdrowiu

SEKRET ZDROWIA i urody

Sekrety zdrowia i urody

w zasięgu ręki

każdego Pacjenta


Babcia to skarb narodowy

Zawsze zrozumie, przytuli i ma na wszystko czas. Powiernik małych tajemnic i świadek pierwszych sukcesów. Dobra babcia to prawdziwy skarb.

 

„Rodzice są od wychowania, a babcie od rozpieszczania…”

To powiedzenie we współczesnych realiach nie do końca się sprawdza. Dziś, gdy rodzice pracują do późnych godzin, a na wychowanie zostają im krótkie wieczory, to babcia jest osobą, która wysłucha, poradzi i zawsze ma czas. Kiedyś, gdy żyło się w wielopokoleniowych rodzinach, problem, z kim ma zostać maluch w czasie, gdy my wychodzimy do pracy, praktycznie nie istniał. Dziś żyjemy w coraz mniejszych rodzinach, nie raz mieszkających z dala od siebie, a uwarunkowania społeczne zmuszają nas do wielogodzinnej pracy na dojazd, do której tracimy kolejne cenne godziny. Rozłąka jest tak naturalna, że przestajemy ją wręcz zauważać. Za normę przyjmujemy fakt, że na wychowanie dzieci zostają nam krótkie godziny wieczorne i weekendy. W tym kontekście babcia jawi się nam jako „skarb narodowy”, bo to jej przypada zadanie wychowania „przyszłego pokolenia”. W zasadzie to ona zaspokaja w całości potrzeby ciała i ducha, i to jej system wartości zostanie zaszczepiony dziecku. To jej przysmaki już na zawsze będą się kojarzyć z domem i dzieciństwem, to od niej zależy czy z ciekawego świata dziecka wyrośnie odkrywca, konstruktor czy mały marzyciel, czy będzie lubił czytać, i w końcu czy będzie potrafił kochać, współczuć i dzielić się z innymi. Gdy zastanowimy się nad tym dogłębnie, błędem byłoby powierzanie tak istotnej roli niani czy innego rodzaju opiekunce, gdy babcia chce i ma możliwość podjąć się tego, trudnego w końcu zadania.

 

Młode, aktywne babcie

Do lamusa odeszły czasy, gdy babcia zajmowała się gotowaniem obiadów, pieczeniem szarlotki i robieniem kilometrowych szali na drutach. Współczesna babcia jest dojrzałą kobietą, pełną wigoru, pasji i radości życia. To elegancka, zadbana kobieta w kwiecie wieku. W momencie, gdy wychowała własne dzieci wreszcie ma czas na realizację własnych zainteresowań, na życie towarzyskie i samodoskonalenie. To dzisiejsze babcie są najaktywniejszą grupą społeczną, która promuje aktywny styl życia, udziela się towarzysko i pracuje w wolontariacie. Z badań przeprowadzonych przez instytut ARC Rynek i Opinia, wynika, że co druga osoba po 50-tce uprawia sport. Dzisiejszym babciom nie obca jest joga, pilatess, tai – chi, aqua aerobic czy Nordic Walking, a kondycji mógłby im pozazdrościć niejeden trzydziestolatek spędzający czas przed komputerem. Też takie babcie mają dużo więcej do zaoferowania wnukom. Mogą dzielić się z nimi swoimi zainteresowaniami i zaszczepić w nich prawdziwe pasje. W tym kontekście, na szacunek zasługuje fakt, że rezygnują z własnych planów i ambicji na rzecz wychowania wnuków.

 

Babcia nie zawsze ma rację …

Nie zawsze wszystko układa się pięknie. Stosunki międzyludzkie zawsze są skomplikowane, a oczekiwania rodziców i dziadków, ich poglądy i metody wychowawcze nie muszą być spójne. Młodzi mają swoje zasady i określony plan wychowawczy, często znacznie różniący się do tego, który babcia realizowała wobec własnych pociech. Pamiętajmy, że jedna i druga strona najczęściej działa w dobrej wierze. Za babcią stoi mądrość życiowego doświadczenia, jednak to rodzice mają prawo do zgodnego ze swoimi poglądami wychowania dziecka. Dla dobra dziecka konieczne jest uzgodnienie wspólnej linii wychowawczej i konsekwentne realizowanie jej. Nie ma nic gorszego niż sytuacja, w której ktoś zachowuje się nielojalnie i podważa autorytet drugiej strony. Takie błędy wychowawcze odbijają się na dziecku, wprowadzają chaos w jego pojmowaniu świata i mogą mieć przykre następstwa dla rodziców i babci. Walka o miłość dziecka, licytowanie się, kto jest lepszy – rodzice czy babcia, stawia dziecko w kłopotliwej roli i sprawia mu ogromną przykrość. Dla dobra dziecka dorośli muszą się dogadać i uzgodnić wspólne działanie, które niejednokrotnie wymaga kompromisów z jednaj i drugiej strony.

 

Kochaj i wspieraj

Babcie są w tej komfortowej sytuacji, że wychowały już własne dzieci. Wiedzą, jakie błędy i w którym momencie mogły popełnić, i jakie mogą być skutki pewnych działań. Znają nieuchronność upływu czasu, wiedzą, że nie wolno go zaprzepaścić, bo dzieci szybko dorastają. Każda chwila spędzona razem jest cenna. Los, w postaci wnuków, daje im szanse na przeżycie tego radosnego okresu raz jeszcze. Tylko babcia wie, że nie ma nic piękniejszego niż wspólne odkrywanie świata i jego reguł na nowo. Nic więc dziwnego, że kochają wnuki czasem bardziej niż własne dzieci i pozwalają im na dużo więcej.

 

Beata Kubiak

Zaufali nam