Sekret Zdrowia
Newsletter zapisz się

Flexitol- jeden krok do zdrowych stóp.

Serdecznie witamy

na oficjalnej stronie internetowej

Biuletynu edukacyjnego o zdrowiu

SEKRET ZDROWIA i urody

Sekrety zdrowia i urody

w zasięgu ręki

każdego Pacjenta


Czerwone i białe, czyli co można wyczytać z krwi?

 

 

Czerwone i białe, czyli co można wyczytać z krwi?

 

 

Postęp medycyny i związane z nim możliwości wyleczenia nawet bardzo poważnych chorób są ogromne. Ogromne znaczenie ma jednak wczesne zdiagnozowanie schorzenia. Często rozpoznanie go, zależy od wykonania najprostszych badań, takich jak pomiar ciśnienia, morfologia krwi czy analiza moczu.

 

 Podstawowe badania krwi

- morfologia – polega na oznaczeniu ilości czerwonych i białych krwinek oraz poziomu hemoglobiny i hematokrytu.

- rozmaz krwi obwodowej – polega na określeniu ilości poszczególnych typów krwinek białych: granulocytów, limfocytów i monocytów.

- odczyn Biernackiego (OB) – sprawdza się nim szybkość opadania czerwonych krwinek w osoczu.


 

 

Czerwone

Erytrocyty potocznie nazywane czerwonymi krwinkami (RBC), pełnią niezwykle istotną rolę w ludzkim organizmie. To one, a dokładniej zawarty w nich barwnik – hemoglobina, dostarczają tlen i składniki odżywcze do wszystkich komórek naszego ciała, a zabierają z nich dwutlenek węgla i zbędne substancje. Ich norma wynosi dla kobiet 3,9-5,6 T/l, a dla mężczyzn 4,4-6,2 T/l. Spadek ilości erytrocytów jest najbardziej charakterystycznym objawem anemii. Występuje też przy znacznej utracie krwi (krwotok), schorzeniach nerek czy niektórych nowotworach. Jest też normalnym zjawiskiem w ciąży. Podwyższony poziom czerwonych krwinek może sygnalizować przewlekłą chorobę płuc, nowotwór nerek, czerwienicę czy zespół Cushinga. Wysoki poziom erytrocytów obserwuje się też u osób przebywających na dużych wysokościach, silnie odwodnionych, zażywających niektóre leki (zawierające erytropoetynę) oraz przy wadach serca.

 

Hemoglobina

Jest substancją, której erytrocyty zawdzięczają swą barwę i to ona jest nośnikiem tlenu, który czerwone krwinki transportują do każdego zakamarka ciała. W badaniach krwi najczęściej sprawdza się jej poziom, czyli HGB. Co ciekawe więcej hemoglobiny mają w swej krwi osoby żyjące bardzo aktywnie, na przykład sportowcy, a dużo mniej „kanapowe leniwce” i palacze. Nawet niewielki spadek hemoglobiny, powinien być dla nas sygnałem ostrzegawczym, ze względu na rolę, jaką ten barwnik odgrywa w ludzkim organizmie. W organizmie zdrowej kobiety poziom hemoglobiny powinien wahać się od 11,5-15,5%, a u mężczyzn 13,5- 17,5 %.

 

Hematokryt

Podwyższony poziom hemoglobiny powinien być wskazaniem do sprawdzenie kolejnego parametru – hematokrytu (HTC), czyli stosunku objętości czerwonych krwinek do objętości osocza, bo od niego zależy lepkość krwi. Zbyt „gęsta” krew to zagrożenie zatorem czy zakrzepem. Najczęściej hematokryt ulega podwyższeniu przy silnym odwodnieniu organizmu, ale wzrost HTC może być też objawem choroby płuc, czy niedotlenienia o różnej etiologii. Niski hematokryt może świadczyć o marskości wątroby lub niedokrwistości. Norma dla kobiet to 0,37-0,47%, a dla mężczyzn 0,40-0,54%.

 

Warto wiedzieć, że mieszkańcy rejonów, gdzie powietrze zawiera mniejsze ilości tlenu lub osoby pracujące na dużych wysokościach czy pod wodą też mogą mieć dużo wyższy hematokryt od przeciętnego człowieka.

 

Białe

Leukocyty, czyli białe krwinki, to nasi prywatni ochroniarze. Ich rolą jest walka z każdym zewnętrznym agresorem, a podwyższenie poziomu leukocytów najczęściej świadczy o toczącej się w naszym organizmie walce z infekcją. Najczęściej, bo ich ilość wzrasta też u kobiet w ciąży i podczas porodu, u osób będących w silnym stresie, ale też tuż po intensywnym wysiłku fizycznym. Wzrost liczby białych krwinek stwierdzono u osób stosujących dietę bogatobiałkowa i poddanych działaniu wysokich temperatur. Generalnie jednak, znaczący wzrost liczy białych krwinek, występuje przy zakażeniach, infekcjach przewlekłej niewydolności nerek, po krwotokach, urazach i oparzeniach. Może też wskazywać na rozwijającą się w naszym organizmie chorobę nowotworową, czy zawał serca. Spadek liczby leukocytów to objaw wielu chorób zakaźnych w tym grypy, różyczki czy gruźlicy. Obserwuje się go też w przypadku schorzeń układu krwionośnego a najgroźniejszą przyczyną znacznego ich niedoboru jest białaczka. Normalny poziom leukocytów (WBC) to 4,0-10,0G/l zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

 

Odczyn Biernackiego

Badanie to potocznie nazywane jest OB i sprawdza szybkość opadania czerwonych krwinek w osoczu. Opad wynoszący do 12mm/h u kobiet i 8mm/h u mężczyzn jest dopuszczalną szybkością opadania erytrocytów. Przyspieszone opadanie czerwonych krwinek obserwuje się w przypadku infekcji i stanów zapalnych, wysokie wskazania OB mogą świadczyć o chorobie nowotworowej.

 Beata Kubiak

Zaufali nam