Sekret Zdrowia
Newsletter zapisz się

Flexitol- jeden krok do zdrowych stóp.

Serdecznie witamy

na oficjalnej stronie internetowej

Biuletynu edukacyjnego o zdrowiu

SEKRET ZDROWIA i urody

Sekrety zdrowia i urody

w zasięgu ręki

każdego Pacjenta


Jak wyposażyć apteczkę na wakacyjny wyjazd?

Wybierając się na wakacje, koniecznie zabierzmy ze sobą do walizki podręczną apteczkę. W miejscowościach wypoczynkowych, zwłaszcza tych niewielkich, nie zawsze łatwo o aptekę czy lekarza. Tymczasem w trasie zdarzyć się może wiele nieprzewidzianych sytuacji. Stąd lepiej mieć pod ręką zestaw niezbędnych leków, umożliwiający doraźne rozwiązanie drobnych problemów i pozwalający uniknąć tych poważniejszych.

Trudno jednoznacznie określić, co powinno znaleźć się w wakacyjnej apteczce. Jej zawartość uzależniona jest od charakteru wyjazdu, miejsca pobytu i stanu zdrowia oraz wieku rodziny. Łatwo przewidzieć, że podczas górskich wędrówek, mogą nam grozić otarcia, skręcenia i inne tego typu urazy, a leniuchowanie na plaży niesie za sobą ryzyko poparzenia czy przegrzania. Ale co jeszcze powinno się znaleźć w turystycznej apteczce?

Ważne! Lekarstwa powinny być w oryginalnych opakowaniach. Przez spakowaniem sprawdźmy ich datę ważności.

Warto mieć przy sobie uniwersalny zestaw leków i akcesoriów medycznych

 1. Na ból, gorączkę i stany zapalne

Obok sprawdzonych środków przeciwbólowych, które zwykle przyjmujemy, gdy dopadnie nas ból głowy (taki ból najskuteczniej usuwają leki zawierające kwas acetylosalicylowy, czyli popularna aspiryna), warto spakować również leki rozkurczowe, które skutecznie zwalczają bóle miesiączkowe i inne bóle brzucha (leki rozkurczowe zawierają między innymi drotawerynę i hioscynę). Rozkurczowo działa również olejek miętowy.

Gdy planujemy aktywny odpoczynek, przydatne mogą się okazać dostępne w aptece preparaty przeciwbólowe w żelu, które łagodzą bóle mięśniowe i stawowe. Jeśli szukasz uniwersalnego środka, możesz postawić na aspirynę i paracetamol, które nie tylko łagodzą ból, ale też zwalczają stan zapalny i obniżają temperaturę – mogą więc skutecznie zapobiegać pierwszym objawom infekcji. Jeśli leki przyjmuje kierowca, zawsze powinien upewnić się, czy przyjmowany przez niego lek nie pogarsza jego percepcji – informacje te znajdziemy na ulotce.

 1. Choroba lokomocyjna i dolegliwości żołądkowe

Jeśli któryś z członków rodziny cierpi na chorobę lokomocyjną, warto ze sobą zabrać leki stosowane w zapobieganiu chorobie lokomocyjnej oraz zapobieganiu i leczeniu nudności i wymiotów innego pochodzenia. Pamiętajmy, że może ją wywołać zarówno jazda samochodem, jak autobusem, samolotem czy statkiem. Środki zwalczające jej objawy należy zażywać na pół godziny przed podróżą. Bakterie lubią lato i niestety najczęstszymi problemami wakacyjnymi są dolegliwości żołądkowe. W turystycznej apteczce nie powinno więc zabraknąć leków na biegunkę, a także preparatów uzupełniających elektrolity. Warto spakować też środki na zaparcia.

 1. Preparaty odstraszające owady i łagodzące skutki użądlenia

Najbardziej atrakcyjny wakacyjny wyjazd potrafią skutecznie zepsuć chmary komarów i meszek. Czy wybieramy się nad morze, w góry, czy nad jezioro zabierzmy ze sobą koniecznie preparaty odstraszające komary, meszki, ale też kleszcze. Stawiajmy na uniwersalne i co ważne – sprawdzone środki, najlepiej w sprayu, żelu lub w postaci opaski. A, że żaden środek nie chroni w 100% przed ukąszeniami, nie tylko dzieciom przydadzą się preparaty łagodzące ich skutki, takie jak pieczenie, zaczerwienienie, obrzęk, swędzenie itp.  

 1. Poparzenia, nie tylko słoneczne

Jak w wielu przypadkach lepiej zapobiegać, niż leczyć skutki poparzeń. Wakacyjna apteczka powinna być więc dobrze zaopatrzona w kremy z odpowiednim dla naszej karnacji filtrem UV. Mimo wszystko – warto zabrać ze sobą preparat zawierający dekspantenol (w sprayu lub piance), który złagodzi zarówno skutki nadmiaru słońca, jak i poparzenia innego typu, które zawsze zdarzyć się mogą.

 1. Stłuczenia, skręcenia, otarcia czy zranienia

Mogą zdarzyć się w każdej chwili na wakacjach czy w domu. W podróży możemy stać się świadkami wypadku lub, co gorsza jego uczestnikami. Dobrze wyposażona apteczka samochodowa może pomóc uratować komuś życie lub opatrzyć banalne skaleczenie. Co powinno się w niej znaleźć?

 • Środki opatrunkowe – jałowa gaza, waciki, bandaże, w tym elastyczne
 • Opaski uciskowe, chusta trójkątna
 • Plastry na rolce i plastry z opatrunkami w różnych rozmiarach, także na pęcherze
 • Środki odkażające – woda utleniona lub jodyna, zasypka na otarcia lub odparzenia
 • Chłodzący kompres żelowy na stłuczenia i skręcenia
 • Preparaty stosowane przy stłuczeniach, obrzękach czy krwiakach
 • Sól fizjologiczna w jednorazowych opakowaniach (gdy coś wpadnie do oka)
 • Jednorazowe rękawiczki, maseczka do wykonywania sztucznego oddychania, nożyczki, koc termiczny, pęseta

 

Środki opatrunkowe możemy przechowywać w apteczce samochodowej. Jednak ze względu na spore wahania temperatur w samochodzie, nie powinniśmy trzymać tam leków.


Jeśli któryś z domowników przyjmuje leki na stałe – przed wyruszeniem w podróż sprawdźmy, czy posiadamy wystarczającą ilość tego leku lub zabierzmy ze sobą receptę.Zaufali nam