Sekret Zdrowia
Newsletter zapisz się

Flexitol- jeden krok do zdrowych stóp.

Serdecznie witamy

na oficjalnej stronie internetowej

Biuletynu edukacyjnego o zdrowiu

SEKRET ZDROWIA i urody

Sekrety zdrowia i urody

w zasięgu ręki

każdego Pacjenta


Jesienne zabawy z dziećmi.

 

 JESIENNE ZABAWY Z DZIEĆMI


Dzieci, które dobrze się bawią i mają interesujące zajęcie, nie rozrabiają. Jeśli nie przekonuje Was - rodziców fakt, że zabawa jest integralną częścią procesu poznawania świata, a dziecko w ten sposób najłatwiej i najchętniej uczy się, może przekona Was własna wygoda. Bawmy się razem, a zobaczycie jak to frajda dla małych i dużych. Nie potrzeba wcale drogich zabawek. To od nas, rodziców i naszej pomysłowości zależy, jak wykorzystamy to, co nas otacza. Oto kilka pomysłów na wspólne zabawy, które uczą i sprawiają radość.

 

Każda pora roku ma swoje blaski i cienie. Gdy słońce świeci, a jesień jest złota i ciepła atrakcją dla dzieci i rodziców może być już sam spacer po parku, zbieranie liści, żołędzi czy kasztanów. Wycieczkę rowerową można zorganizować niemal o każdej porze roku, a czas, jaki poświecimy na rozmowę i bycie razem zaowocuje więzią emocjonalną i wspólnym zaufaniem. Zmiany zachodzące w przyrodzie są doskonałym pretekstem, by opowiedzieć małemu dziecku o porach roku, a starszym o różnorodności natury czy nawet o przemijaniu. Maluchy uwielbiają bieganie wśród szeleszczących liści i zabawę w chowanego w parku. Liście to idealny rekwizyt, by poćwiczyć dmuchanie, które wzmacnia mięśnie odpowiedzialne za właściwą wymowę, a ze starszymi dziećmi możemy na nich potrenować rozpoznawanie kolorów, czy układanie bukietów. Co poza tym?

 

Co ciekawego można zrobić z jesiennych liści?

 

Wielkie (nie tylko jesienne) drzewo

Potrzebne materiały:

 • duży arkusz papieru
 • kredki
 • liście (lub kolorowy papier i nożyczki)

 

Osoba dorosła rysuje na dużym arkuszu papieru zarys drzewa. Zadaniem dziecka jest pokolorowanie drzewa. Małym dzieciom trzeba czasem pomóc na tym etapie.

Gdy drzewo jest już gotowe dziecko samodzielnie przyczepia do gałęzi drzewa kolorowe, zebrane na spacerze liście. Gotowe drzewo może przez kilka dni zdobić pokój dziecka lub kuchnię. Takie drzewo możemy przygotować o dowolnej porze roku, a zamiast liści przyczepić na nim wycięte z kolorowego papieru rączki dziecka.


Pomysł i zdjęcia pochodzą z eastcoastmommyblog.blogspot.com

 

Pieczątki z liści

Potrzebne materiały:

 • zebrane na spacerze liście o różnych kształtach i wielkości
 • duży arkusz papieru
 • farby plakatowe i gruby pędzel
 • folia malarska i fartuszek

 

Zanim rozpoczniemy, zabezpieczamy miejsce zabawy folią malarską, zakładamy dziecku fartuszek i podciągamy rękawki by mogło bawić się swobodnie.

Pokazujemy, że gdy pomalujemy liść dowolnym kolorem farby, jego odcisk pozostawi na papierze ślad pięknie wyglądającego unerwienia. Teraz już nasz mały artysta może bawić się samodzielnie. Takie pieczątkowce liście można umieścić na drzewie z poprzedniej zabawy, albo wykonać z nich efektowny prezent - obrazek dla dziadków.


Zdjęcia pochodzą z ifeon.blogspot.com

 

Sowa z liści

Potrzebne materiały

 • kartka  papieru
 • ołówek
 • liście różnej wielkości i koloru
 • klej i nożyczki

 

Na kartce rysujemy zarys sowy, który dziecko wyklei listkami. Z większych liści zrobimy skrzydła ptaka, mniejsze przyklejone jak łuski utworzą tułów. 

Z papieru wycinamy dwa kółka i przyklejamy je w miejscu gdzie mają znajdować się oczy sowy w ich środek można wkleić ziarna pieprzu lub małe żołędzie. Możemy też dorysować drzewo, na którym zasiądzie nasz mądry ptak i gotowe!


Zdjęcie sowy pochodzi z inspirider.eu 

 

 

Co ciekawego można zdobić z kasztanów, żołędzi i jarzębiny?

 

Grzybki z kasztanów i żołędzi

Potrzebne materiały:

 • kasztany
 • żołędzie
 • mech
 • żółta plastelina
 • szczoteczka do rąk
 • nieduże płytkie pudełeczko

 

Spody płaskich kasztanów wylepiamy żółtą plasteliną i szczoteczką do rąk dziurkujemy jej powierzchnię. Na takiej plastelinowej podstawie łatwo umieścić nóżki z żołędzi. Pierwsze grzybki może dla przykładu wykonać dorosły następne dzieci chętnie zrobią same. Teraz wystarczy mchem wyłożyć pudełeczko i zasadzić w nim grzybki.


Pomysł i zdjęcia pochodzą z kokokokids.ru

 

 

Naszyjnik z jarzębiny lub pestek dyni

Tę zabawę doskonale pamięta każda mama. Wystarczy zebrać czerwone korale dojrzałej jarzębiny i nawlec je na długą nitkę, by powstał piękny naszyjnik, którym chętnie pochwali się każda mała modnisia.


Zdjęcia pochodzą z dzieciakiwdomu

 

Układanki wyklejanki

Jeśli różnorodność kształtów i kolorów jesiennych zbiorów potraktujemy jak klocki czy elementy układanki możemy bawić się nimi przez dłuższy czas. Przyniesione ze spaceru skarby natury mogą posłużyć zarówno do układania domków, kwiatków czy innych kształtów na podłodze czy dywanie. Liczenie ich to wspaniała zaprawa przed lekcjami matematyki.


 

Zdjęcia pochodzą z zabawy.otokoto

 

 

Zaufali nam