Sekret Zdrowia
Newsletter zapisz się

Flexitol- jeden krok do zdrowych stóp.

Serdecznie witamy

na oficjalnej stronie internetowej

Biuletynu edukacyjnego o zdrowiu

SEKRET ZDROWIA i urody

Sekrety zdrowia i urody

w zasięgu ręki

każdego Pacjenta


Łupież - problem nie tylko estetyczny

 Czy twoje ramiona wyglądają jakbyś przeszedł przez burzę śnieżną? Białe płatki łuszczącego się naskórka, które przy każdym przeczesaniu włosów sypią się na wszystkie strony to łupież. Choroba skóry, która może nie jest groźna, lecz przykra i krepująca na pewno.

 

Czym jest łupież i co go wywołuje?

Naskórek naszego ciała złuszcza się regularnie – to zupełnie naturalne. Problem z łupieżem polega jednak na tym, że skóra głowy łuszczy się zbyt szybko, zbyt obficie i odpada sporymi, widocznymi płatami. Szukając przyczyn tej sytuacji nie znajdziemy prostej i jednoznacznej odpowiedzi. U jednych jest to stres, u innych nadaktywność gruczołów łojowych lub łojotokowe zapalenie skóry. O tym ostatnim może świadczyć nieprzyjemna, swędząca i łuszczejąca wysypka, którą pojawia się też na klatce piersiowej lub twarzy. Często, łupież jest efektem zakażenia drożdżakami, pospolitymi grzybami bytujący w mieszkach włosowych i żywiącymi się łojem. Stąd osoby z tendencją do przetłuszczania się włosów są na niego bardziej narażone. Metabolity produkowane przez te drobnoustroje podrażniają naskórek głowy i wywołują szybsze jego złuszczanie się. Podobnie działa nieodpowiednia pielęgnacja (przegrzewanie skóry głowy suszarkami, prostownicami, elektrycznymi wałkami, zbyt gorąca woda do mycia włosów), nadużywanie kosmetyków lub stosowanie zbyt inwazyjnych preparatów (farby, kosmetyki do stylizowania, niewłaściwe szampony przesuszające skórę, nadmiar odżywek czy niedostateczne spłukiwanie chemicznych środków z włosów).

Zwykle udaje się wyeliminować łupież domowymi sposobami. Jeśli jednak powszechnie dostępne szampony i naturalne metody, nie dają oczekiwanych rezultatów po dwóch tygodniach stosowania ich – skonsultuj się z lekarzem.

 

Dlaczego nie ma jednego, cudownie skutecznego leku na łupież?

Ponieważ sposobów leczenia jest równie wiele jak przyczyn, które go wywołują.

Inaczej, bowiem leczy się łojotokowe zapalenie skóry, inaczej zakażenie drożdżakiem, a jeszcze inaczej postępuje się w przypadku nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. Podstawowym błędem, popełnianym przez większość ludzi walczących z łupieżem jest stosowanie preparatów nieodpowiednio dobranych do przyczyny wywołującej go. Najrozsądniej byłoby zasięgnąć rady dermatologa, zbadać co w naszym wypadku wywołuje łupież, (który jest objawem, a nie przyczyną) i dopiero wówczas zastosować odpowiednią kurację.

Skuteczny szampon przeciwłupieżowy?

W aptekach i dobrych sklepach z kosmetykami znajdziesz z pewnością wiele szamponów reklamowanych jako skutecznie zwalczające tą przykrą dolegliwość. Jednak czy aby na pewno? Czytaj etykiety i sprawdzaj skład preparatów. Ponieważ naprawdę lecznicze są tylko te, które zawierają siarczek selenu, pirytion cynku lub substancje ograniczające rozwój bakterii i drożdżaków (np. tymol, olamina piroktonowa). Pierwsze dwie substancje (siarczek selenu, pirytion cynku) spowalniają procesy dzielenia się komórek naskórka. Preparaty oparte na dziegciu (szare mydło) opóźniają ich wzrost. Wielu specjalistów uważa, że są one dużo skuteczniejsze od preparatów opartych na związkach siarki i kwasie salicylowym, które zmiękczają i ułatwiają wypłukiwanie złuszczonego naskórka, bo te nie likwidują przyczyny problemu, a tylko niwelują uciążliwość. Jeśli powszechnie dostępne szampony przeciwłupieżowe nie działają w twoim przypadku, sięgnij po preparaty zawierające ketokonazol (środek grzybobójczy) – dostępne tylko w aptekach.

Zdarza się, że łupież powraca, a szampon, który dotąd działał okazuje się nieskuteczny. Czasem nasz organizm przyzwyczaja się do leku i przestaje on działać. Najlepiej będzie zmienić szampon na zawierający inną substancję czynną.

 

Ziołowe płukanki skuteczne w leczeniu łupieżu o podłożu grzybiczym i bakteryjnym.

 

Gorzknik kanadyjski – jego korzeń zawiera berberynę substancję o silnym działaniu antybakteryjnym i grzybobójczym.

 2łyżeczki drobno posiekanego korzenia zalej szklanką wrzątku w małym rondelku, na niewielkim ogniu doprowadź do wrzenia i gotuj przez 3-5 minut. Odstaw do przestudzenia, przecedź i używaj świeży, do drugiego spłukania głowy po umyciu.

 

Rozmaryn lekarski – ma podobne właściwości jak berberyna, bakterio i grzybobójcze, a nie ukrywajmy, dużo łatwiej go zdobyć w Polsce.

Łyżeczkę ziela rozmarynu zalewamy wrzątkiem i zaparzamy pod przykryciem rzez 5-10 minut. Po przestudzeniu i odcedzeniu, świeżo sporządzony napar, stosujemy do drugiego płukania umytych włosów.

Grzybobójczo na skórę głowy działa też sok z cytryny, czosnek czy płukanki z octu winnego.

Zaufali nam