Sekret Zdrowia
Newsletter zapisz się

Flexitol- jeden krok do zdrowych stóp.

Serdecznie witamy

na oficjalnej stronie internetowej

Biuletynu edukacyjnego o zdrowiu

SEKRET ZDROWIA i urody

Sekrety zdrowia i urody

w zasięgu ręki

każdego Pacjenta


Mononukleoza zakaźna, czyli

Prawdopodobnie każdy z nas jest lub będzie narażony na kontakt z wirusem Epsteina-Barr’a. Dowodem na to jest fakt, że obecność przeciwciał świadczących o kontakcie z tym krewniakiem opryszczki, wykryć można u 96% dorosłych osób na świecie. Zwykle zaczyna się od wysokiej temperatury i anginy lub powiększonych węzłów chłonnych szyi. Często nawet lekarze mają problem z właściwym zdiagnozowaniem mononukleozy. Mononukleozę zakaźną wywoływaną prze ten wirus Epsteina-Barr’a przechodzimy „jednorazowo” i uzyskujemy w ten sposób całkowitą odporność na ten wirus.

Jak zarażamy się?

Na mononukleozę, chorują głównie dzieci i nastolatki. Te pierwsze zarażają się biorąc do ust zabawki lub pijąc z kolegami z jednego kubeczka, nastolatki ćwicząc pierwsze pocałunki – stąd potocznie nazywa się ją „chorobą pocałunków”. 


Mononukleoza, inaczej angina monocytowa lub gorączka gruczołowa, to dość często występująca choroba zakaźna wywoływana przez wirus Epsteina-Barr’a. Problem polega na tym, że wirusy przenoszone są wraz ze śliną. W dodatku zarażać mogą zarówno chorzy, osoby, które wyzdrowiały lub nawet te, które przechodziły mononukleozę bezobjawowo. Pierwszych objawów możemy się spodziewać po około 30–50 dniach, zarażać nawet przez wiele miesięcy, a wirus Epsteina-Barr’a, gdy raz zaatakował, pozostanie w naszym organizmie już na zawsze.

Jakie są objawy mononukleozy zakaźnej?

Objawy mononukleozy zakaźnej przypominają anginę bakteryjną i z nią najczęściej są mylone. Zaczyna się od wysokiej gorączki i powiększonych węzłów chłonnych, które są tkliwe na dotyk. Gorączka może się utrzymywać przez 10–14 dni i jest trudna do zbicia. Po kilku dniach jej trwania, może dojść do powiększenia wątroby i śledziony. Charakterystycznym dla mononukleozy objawem jest silny, gęsty katar, który utrudnia oddychanie. Często puchną oczy.  

Charakterystyczne objawy mononukleozy zakaźnej

  • trudna do zbicia temperatura (nawet do 40°C), trwająca 10-14 dni
  • boleśnie powiększone węzły chłonne
  • ból gardła
  • utrudniający oddychanie obfity, gęsty katar
  • nieprzyjemny, mdły zapach z ust
  • po kilku dniach temp. wystąpić mogą bóle brzucha, będące efektem powiększenia wątroby i śledziony
  • opuchlizna powiek
  • czasem wysypka

Osoba z takimi objawami powinna zostać skierowana na pobranie krwi. Dzięki testom można rozpoznać mononukleozę i wykluczyć choroby o podobnych objawach – anginę świnkę, czy płonicę.

Jak prawidłowo zdiagnozować ją?

W związku z tym, że mononukleoza daje podobne objawy jak inne infekcje wirusowe i bakteryjne (angina, płonica, świnka itp.) postawienie właściwej diagnozy nie jest sprawą prostą. Nic więc dziwnego, że często konieczne jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych (morfologia krwi, aktywność aminotransferaz). Czasami rozpoznanie jest na tyle skomplikowane, że wymaga obserwacji w szpitalu. Tymczasem niewłaściwie zdiagnozowana, a co za tym idzie nieprawidłowo leczona choroba wirusowa może skończyć się wieloma niebezpiecznymi powikłaniami. Na przykład powiększenie wątroby może prowadzić do jej trwałego uszkodzenia.

 

Choroba pocałunków – leczenie

Jak dotąd nie wynaleziono szczepionki przeciw mononukleozie. Nie ma też leku, który zwalcza wirusa Epsona-Barr’a, stosuje się więc leczenie objawowe, którego celem jest zniwelowanie ujemnych skutków, jakie wywołuje choroba. Zaleca się chorym leżenie w łóżku i wypoczynek. Wysoką temperaturę i bóle mięśniowe można zniwelować przyjmując leki na bazie paracetamolu i ibuprofenu, jednak, gdy okazują się nieskuteczne, chorego należy schładzać poprzez kąpiele i okłady. Jak zwykle w przypadku wysokiej temperatury zaleca się przyjmowanie dużych ilości płynów w postaci ziołowych herbat i kompotów. Pomieszczenie, w którym przebywa chory, powinno mieć podwyższoną wilgotność, ze względu na wysuszoną śluzówkę nosa i gardła. W tym celu wystarczy rozwiesić w pokoju wilgotne ręczniki, postawić miski lub rozwiesić na kaloryferach nawilżacze napełnione parującym naparem ziołowym.

Na ból gardła Anglicy zalecają…lody. Jedzenie lodów lub ssanie kostek lodu uśmierza bowiem ból gardła i pomaga zmniejszyć obrzęk, co ułatwia oddychanie i przełykanie płynów.

Właśnie w związku z bólem gardła, chorym należy podawać lekkie, najlepiej płynne pokarmy i dbać by nie odwodnili się. Generalnie najlepszą terapią jest tu odpoczynek i sen.


Bądź odpowiedzialny – nie zarażaj

Wydawać się może, że mononukleoza zakaźna to kolejna choroba wieku dziecięcego. Jednak jest ona wyjątkowo wyczerpująca dla organizmu zwłaszcza dziecka, przez długotrwałą i trudną do zbicia temperaturę czy ewentualne powikłania dotyczące powiększenia wątroby czy śledziony.

Warto wiedzieć, że zachorowaniu możemy skutecznie zapobiec ucząc dziecko prostych zasad higieny osobistej – jak mycie rąk, czy nie branie zabawek do buzi. Powstrzymajmy się od karmienia dzieci własnymi sztućcami i picia z jednego kubka. Ten przykład wchodzi dzieciom w nawyk. Powielany w kontaktach z rówieśnikami w przedszkolu jest głównym powodem większości zachorowań, nie tylko na mononukleozę. 

Jeśli już zdarzy się nam lub naszym bliskim przejść mononukleozę, odpowiedzialnie zadbajmy by nie zarażać otoczenia i nie narażać ich na przykre następstwa choroby. Warto, więc wiedzieć, że rekonwalescent może zarażać nawet jeszcze pół roku po przebytej chorobie. W trosce o zdrowie domowników i otoczenia powinniśmy więc wyparzać używane przez niego naczynia i sztućce.

Zaufali nam