Sekret Zdrowia
Newsletter zapisz się

Flexitol- jeden krok do zdrowych stóp.

Serdecznie witamy

na oficjalnej stronie internetowej

Biuletynu edukacyjnego o zdrowiu

SEKRET ZDROWIA i urody

Sekrety zdrowia i urody

w zasięgu ręki

każdego Pacjenta


O gruźlicy - najczęściej zadawane pytania

 

O gruźlicy - najczęściej zadawane pytania

 

Czym jest gruźlica?

Gruźlica jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez bakterie (prątki gruźlicy). Najczęściej atakuje płuca, ale może zająć praktycznie każdy narząd lub wiele z nich jednocześnie (postać rozsiana).

 

Jakie są objawy gruźlicy płuc?

 • długotrwały kaszel, utrzymujący się bez widocznej przyczyny,
 • stany podgorączkowe, które nawracają bez wyraźnej przyczyny
 • ogólne osłabienie
 • brak apetytu i utrata wagi

 

W zaawansowanym stadium nieleczonej gruźlicy, pojawiają się bardziej znane                                i charakterystyczne objawy jak:

 • plucie krwią
 • bóle w klatce piersiowej
 • duszności

 

Jak można zarazić się gruźlicą?

Zarażamy się najczęściej od osoby (zwierzęcia), która choruje na gruźlicę i jest w fazie prątkowania. Taki chory podczas kaszlu, kichania a nawet śmiechu czy mówienia, rozprzestrzenia prątki razem z kropelkami śliny. Bakterie wywołujące gruźlicę na szczęście są bardzo wrażliwe na działanie światła słonecznego, czy temperatury. Stąd gotowanie, czy pasteryzacja szybko je zabija. W okresie powojennym, bardzo często zdarzało się, że gruźlicą zarażano się drogą pokarmową poprzez picie surowego mleka od chorych krów. Dziś, gdy dostępne mleko jest pasteryzowane i gotowanie, ten problem nie istnieje. Większym zagrożeniem może być kontakt z prątkującymi chorymi, gdyż gruźlica tak rzadka w krajach europejskich wciąż masowo występuje w krajach trzeciego świata. Możemy się wiec zarazić odwiedzając te kraje.

 

Czym grozi, zetknięcie się z osobą chorującą na gruźlicę płuc?

Na szczęście gruźlica nie jest tak zaraźliwa jak odra czy ospa i dlatego nie każde zetknięcie się z prątkami prowadzi do zakażenia. Ze statystyk wynika, że do zachorowania dochodzi                  w jednym na sto przypadków.

 

Kto jest najbardziej zagrożony gruźlicą?

 

 • Osoby, które mieszkają z prątkującym chorym lub spędzające z nim dużo czasu( 8h/d)
 • Osoby utrzymujące bliskie kontakty z chorym– wspólne naczynia, pocałunki itp.
 • Dzieci poniżej 5 i osoby po 60 roku życia oraz osoby osłabione przewlekłą chorobą, przyjmujące silne leki i niedożywione,

Warto podkreślić, że zasadnicze znaczenie epidemiologiczne ma też intensywność objawów i stan zaawansowania choroby. Zarażają kaszlący chorzy w „okresie prątkowania” oraz osoby nieleczone. Pacjenci pozostający pod opieką przychodni dla osób chorych na gruźlicę (leczenie poza szpitalne), nie zarażają.

 

 Jak ustrzec się gruźlicy?

 W przypadku gruźlicy, podobnie jak w przypadku innych chorób przenoszonych drogą kropelkową, nie istnieje metoda, która chroniłaby nas całkowicie przed kontaktem z unoszącymi się w powietrzu mikrobami. Problem w tym, by kontakt z bakteriami gruźlicy nie doprowadził do zachorowania.

 • Jedną z najbardziej skutecznych metod profilaktyki gruźlicy są szczepienia niemowląt, które chronią dzieci przed rozwojem najcięższych a nawet śmiertelnych postaci choroby. W ostatnich latach, w krajach europy, obserwuje się zjawisko epizodycznego występowania chorób, które uważane były za całkowicie wyeliminowane lub niezwykle rzadko występujące. Ma to niepokojący związek przyczynowo skutkowy z odstępowaniem rodziców od szczepienia dzieci.
 • Równie skuteczne są okresowe badania, pozwalające na wczesne wykrywanie zachorowań

 

Jak zmniejszyć ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową?

.

 • Wystrzegaj się kontaktu z osobami kaszlącymi lub kichającymi - zwłaszcza, gdy nie zasłaniają ust. Gdy jesteś zmuszony przebywać z chorym w jednym pomieszczeniu (biurze, tramwaju, sklepie) – odsuń się jak najdalej, osłoń szalem, chusteczką nos i usta, odwróć głowę.
 • Wypracuj u siebie i swoich dzieci nawyk zasłaniania ust, gdy kaszlesz i kichasz,
 • Często myj ręce ciepłą wodą z mydłem, zwłaszcza po przebywaniu w dużych skupiskach ludzkich,
 • Jeśli przebywasz w jednym pomieszczeniu z dużą grupą ludzi(biuro, klasa) wietrz je często,
 • Myj gorącą wodą lub wyparzaj naczynia do wspólnego użytku (w domu, biurze)
 • Upewnij się, że osoby z twojego bezpośredniego otoczenia(współpracownicy, dziadkowie, niania), są zdrowe. Zwłaszcza, jeśli mają kontakt z twoim dzieckiem.

 

 

Czy gruźlica jest uleczalna?

Przy obecnym stanie wiedzy medycznej i standardach leczenia, gruźlica w krajach europejskich jest całkowicie uleczalna. Ze względu na wysokie koszty społeczne, jej leczenie zarówno dla osób ubezpieczonych, jak i nieubezpieczonych, jest całkowicie bezpłatne. Istotnym warunkiem pełnego powrotu do zdrowia jest odpowiednio wczesne wykrycie choroby. Późno wykryta gruźlica, może poczynić nieodwracalne zmiany w płucach. Chory może też nieświadomie zarażać swoich bliskich i znajomych. Przyzwyczailiśmy się do myśli, że gruźlica w Polsce nie występuje, może właśnie dlatego, zbyt często lekceważymy, tylko z pozoru błahe objawy - kaszel, gorączkę, nocne poty, czy utratę wagi.

 

Zaufali nam