Sekret Zdrowia
Newsletter zapisz się

Flexitol- jeden krok do zdrowych stóp.

Serdecznie witamy

na oficjalnej stronie internetowej

Biuletynu edukacyjnego o zdrowiu

SEKRET ZDROWIA i urody

Sekrety zdrowia i urody

w zasięgu ręki

każdego Pacjenta


Oddając krew - ratujesz życie

 

Jednak mimo oszałamiającego postępu cywilizacyjnego, jakiego jesteśmy świadkami w medycynie, genetyce, farmakologii czy biotechnologii, nic nie jest w stanie zastąpić krążącej w naszych żyłach krwi.

W dniu, w którym decydujesz się oddać krew musisz być całkowicie zdrowy i wypoczęty. Jednorazowo możesz oddać do 450 ml krwi (jednorazową dawkę nazywamy donacją). Taki ubytek krwi, nawet dla zdrowego, młodego i silnego organizmu stanowi pewne wyzwanie. Wystarczy jednak odpowiednio przygotować się, by uniknąć niespodzianek i złego samopoczucia.

 • Nie decyduj się na oddawanie krwi, jeśli jesteś zmęczony, przegrzany lub masz zawroty głowy.
 • Każda niedyspozycja i gorsze samopoczucie, może być objawem rozwijającej się w twoim organizmie choroby. Jeśli jest czujesz się gorzej, niż na co dzień, zrezygnuj z oddawania krwi tego dnia.
 • W dniu, w którym oddasz krew, unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego, odpocznij, nie nadwyrężaj ręki, unikaj nagłych zmian pozycji ciała.
 • Uzupełnij płyny już przed pobraniem krwi – najlepsze są soki lub niegazowana woda mineralna.
 • Nie przejadaj się! Zjedz lekkostrawny nieduży posiłek, najlepiej niskotłuszczowy.
 • Na dzień przed oddaniem krwi zrezygnuj z picia alkoholu i palenia papierosów.
 • Nie wracaj z punktu krwiodawstwa sam, najlepiej poproś by ktoś ze znajomych odebrał cię, gdybyś poczuł się źle.

 

Jak oddać krew – krok po kroku

 • Zarejestruj się w najbliższym punkcie krwiodawstwa. Potrzebny ci będzie dokument ze zdjęciem potwierdzający twoją tożsamość (dowód osobisty, paszport, legitymacja, prawo jazdy itp.). Dawców rejestruje się w systemie komputerowym, w którym umieszcza się takie dane, jak numer i kod kreskowy donacji czy PESEL dawcy. Sam dawca pozostaje anonimowy, tak jak jego dane osobowe i informacje o wynikach jego badań.
 • Wypełnij kwestionariusz, sumiennie odpowiadając na pytania dotyczące twojego stanu zdrowia, przebytych chorób (zwłaszcza zakaźnych takich jak żółtaczka), przyjmowanych leków, a nawet dłuższego niż 6 miesięcy pobytu za granicą. Nawet, jeśli pytania wydają ci się dziwne czy zbyt osobiste – odpowiadaj szczerze i zgodnie z prawdą. Z pozoru nieistotne fakty mogą stanowić zagrożenie dla potencjalnego biorcy.
 • Oddaj próbkę krwi, w celu wykonania wstępnych badań laboratoryjnych. Jeśli po raz pierwszy oddajesz krew, trzeba ustalić jaką masz grupę krwi, czynnik RH, poziom hemoglobiny we krwi oraz wykonać pełne badania morfologiczne, by sprawdzić czy na pewno jesteś w pełni zdrowy. Gdy będziesz oddawać krew po raz kolejny trzeba będzie sprawdzić jedynie poziom hemoglobiny we krwi. Każdemu dawcy należy wykonać raz w roku pełne badanie morfologiczne krwi.
 • Decyzja lekarza – kolejnym etapem jest rozmowa z lekarzem. To on, na podstawie wyników twoich badań i dysponując informacjami, które umieściłeś w kwestionariuszu, podejmie ostateczną decyzję, czy możesz oddać krew i czy jest to na pewno bezpieczne dla Ciebie i korzystne dla odbiorcy.
 • Oddanie krwi – Jednorazowo możesz oddać 450 ml krwi – taka ilość jest bezpieczna dla twojego zdrowia. Pobieranie krwi odbywa się w odpowiednio do tego celu przystosowanym pomieszczeniu z zachowaniem najwyższej ostrożności. Przeprowadza go odpowiednio przeszkolony personel, stosując sprzęt jednorazowego użytku, nie musisz się więc obawiać zakażenia. Zabieg trwa do 10 minut.
 • Odpocznij po zabiegu – przez około 10-15 minut. Odbierz posiłek regeneracyjny lub należne ci czekolady. To nie żart – one mają pomóc Ci uzupełnić ubytki energii.  Pamiętaj! Możesz prosić o zaświadczenie zwalniające Cię w dniu oddania krwi z pracy lub szkoły, a także o zwrot kosztów podróży.

 

Ile czasu musisz zarezerwować na oddanie krwi?

Czas pobytu od zarejestrowania się do pobrania krwi może zająć ci od jednej do dwóch godzin – w przypadku osób oddających osocze metodą plazmaferezy automatycznej i dawców płytek krwi.


Czy to prawda, że dawca ma prawo do darmowych badań?

Pobrana od dawcy krew trafia do worka. Wykorzystuje się ją również do badań sprawdzających czy nie są oni nosicielami jakiś chorób zakaźnych. Taki system jest wygodny, ponieważ nie wymaga wykonywania dodatkowego nakłucia. W ten sposób dawcy krwi całkowicie bezpłatnie przechodzą testy na choroby weneryczne, na obecność we krwi antygenów HBs, DNA-HBV, przeciwciał anty-HCV, RNA HCV, przeciwciał anty-HIV czy RNA HIV. Po kilku dniach w rejestracji mogą odebrać, całkowicie bezpłatnie wyniki badań, które przeszli.

 

Jakie „korzyści” czekają na dawców krwi?

Oprócz dumy i satysfakcji z faktu, że udziela się komuś bezcennej pomocy, każdy honorowy dawca krwi otrzymuje stosowną legitymację. Po oddaniu krwi powinien on też otrzymać darmowy posiłek regeneracyjny (4500 kcal) często w postaci 8 tabliczek czekolady oraz zwolnienie z pracy/nauki w dniu oddania krwi.

Zaufali nam