Sekret Zdrowia
Newsletter zapisz się

Flexitol- jeden krok do zdrowych stóp.

Serdecznie witamy

na oficjalnej stronie internetowej

Biuletynu edukacyjnego o zdrowiu

SEKRET ZDROWIA i urody

Sekrety zdrowia i urody

w zasięgu ręki

każdego Pacjenta


Prawdy i mity na temat cellulitu

Dotyczy tylko kobiet – MIT – Zgodnie z pewnym szowinistycznym dowcipem -mężczyźni nie mają cellulitu, bo to by źle wyglądało. Drodzy panowie mam dla was złą wiadomość – i was może dotyczyć ten problem. Różnice wynikają ze specyfiki damskiej i męskiej anatomii. Podczas gdy cellulit u pań jest widoczny w miejscach charakterystycznych krągłości, czyli na biuście, biodrach, udach i pośladkach, u panów występuje na karku i w okolicach rosnącego brzucha. 

 

Powodem jest tusza– PRAWDA, ale nie do końca Istniała taka teoria, ponieważ bardzo często cellulit wiązał się z otyłością. Tłuszcz, którego nie spalimy w postaci energii do życia i działania, zostaje zmagazynowany „na czarną godzinę”. Jeśli przez dłuższy czas zjadamy więcej niż nasz organizm może „spalić” – tyjemy. Warstwa przerośniętego tłuszczu naciska na naczynia limfatyczne, ograniczając ich zdolność szkodliwych lub po prostu zbędnych produktów przemiany materii. Te zaczynają gromadzić się w tkankach, co prowadzi do powstawania obrzękowo-włóknistych zmian tkanki podskórnej. Skóra staje się nierówna i gąbczasta, pojawiają się grudki i zagłębieniaJednak z najnowszych badań i obserwacji wynika, że przyczyny pojawiania się skórki pomarańczowej są różne - nadwaga, brak ruchu, stres, zła dieta, toksyny - to tylko niektóre z nich. Za rozwój cellulitu w dużej mierze odpowiedzialne są, zwłaszcza u kobiet, zaburzenia hormonalne. I tak cellulit może pojawić się nawet u osób szczupłych.

 

Wystarczy odchudzanie - MIT - Bardzo częstym błędem popełnianym przez Panie, jest stosowanie drastycznej diety, która w ich przekonaniu wraz ze spaleniem zbędnych kilogramów pomoże im pozbyć się skórki pomarańczowej. Niestety tak nie jest. W efekcie drastycznej diety, organizm w pierwszej kolejności traci wodę. Wprawdzie kilogramów i centymetrów nam ubywa, ale ma to fatalny wpływ na stan skóry, poza tym sama struktura skóry pozostaje bez zmian. Czyli wprawdzie jesteśmy lżejsze, ale nasza skóra gorzej wygląda, a cellulit i tak pozostaje z nami.


Aby  zrozumieć dlaczego - trzeba znać budowę skóry i wiedzieć czym tak naprawdę jest cellulit.

Najbardziej zewnętrzną i widoczną częścią skóry jest w rzeczywistości naskórek, pod nim znajduje się niewidoczna dla oka skóra właściwa. To w niej znajdują się mieszki włosowe, naczynia krwionośne, gruczoły potowe, końcówki nerwowe i wreszcie tkanka łączna. Jedna z jej warstw składa się z tłuszczu.

Jej zadaniem jest ochrona tkanek przed utratą ciepła i mechanicznymi uszkodzeniami – więc ta niewielka ilość podściółki tłuszczowej jest konieczna. Gorzej gdy tkanka tłuszczowa wbudowuje się w warstwę skóry właściwej. Przesunięcie pomiędzy warstwami i zmiany strukturalne w tkance podskórnej odpowiadają za typowy dla cellulitu pofałdowany wygląd skóry, który przypomina skórkę pomarańczową


 

 

Najskuteczniejsze są ćwiczenia – PRAWDA – Najskuteczniejszym sposobem walki z cellulitem rzeczywiście są ćwiczenia. Najskuteczniejsze są tu sporty aerobowe, czyli takie, w których wysiłek rozłożony jest w czasie, ponieważ prowadzi on do spalania tłuszczu podskórnego znajdującego się nad warstwą mięśni. Im mięśnie bioder, ud i pośladków są słabsze, tym bardziej widoczne są "nierówności" na powierzchni skóry. Przez specjalistów polecane są zwłaszcza: pływanie, aerobic czy jazda na rowerze. Wysiłek nie musi być wielki, ważne by był regularny.

 

Cellulit jest dziedziczny – PRAWDA  Niestety to prawda, podatność do tworzenia się skórki pomarańczowej dziedziczymy wraz z pulą genów. Rodzimy się ze skłonnością do tworzenia nadmiernej ilości adipocytów, czyli komórek tłuszczowych. Jednak podatność to nie wyrok tylko ostrzeżenie. Wiedząc z czym możemy mieć do czynienia łatwiej stosować profilaktykę.

 

Nie grozi młodym –MIT – Wprawdzie statystycznie, ilość osób skarżących się na cellulit po 30 roku życia wzrasta,  jednak walczą z nim nawet niektóre nastolatki. Ryzyko wystąpienia skórki pomarańczowej rzeczywiście rośnie wraz z wiekiem, wiąże się z to zaburzeniami hormonalnymi, gorszym krążeniem krwi i limfy i spadkiem masy mięśniowej oraz utratą elastyczności skóry. Jednak niezdrowy tryb życia, niewłaściwa dieta i nawyki nastolatków sprawiają, że skórka pomarańczowa występuje coraz częściej u coraz młodszych osób.

 

AUTORKA: Beata Kubiak

Zaufali nam