Sekret Zdrowia
Newsletter zapisz się

Flexitol- jeden krok do zdrowych stóp.

Serdecznie witamy

na oficjalnej stronie internetowej

Biuletynu edukacyjnego o zdrowiu

SEKRET ZDROWIA i urody

Sekrety zdrowia i urody

w zasięgu ręki

każdego Pacjenta


Problem nie - świeżego oddechu

 

Przyczyn halitozy – powstawania nieświeżego oddechu z ust – może być wiele. Najczęściej, problem ten, jest konsekwencją niewłaściwej higieny jamy ustnej lub diety, jednak wywołać go może również kamień nazębny, próchnica, choroby dziąseł i przyzębia lub źle dobrane protezy.

Najczęstsze przyczyny nieświeżego oddechu

Jeśli borykamy się z halitozą dłuższy czas, warto sprawdzić, czy nie jest ona sygnałem świadczącym o poważniejszych kłopotach ze zdrowiem. Nieprzyjemny zapach z ust może być objawem infekcji wirusowej, bakteryjnej czy grzybiczej - migdałków, zatok, błony śluzowej żołądka lub gardła, ale też cukrzycy, choroby wrzodowej czy zaburzeń w pracy przewodu pokarmowego wątroby czy nerek. Jego przyczyną może być gruźlica, a nawet ropne guzy czy rak przewodu pokarmowego. Niekiedy halitoza jest efektem nieprawidłowej diety czy przyjmowania leków (psychotropowych, na nadciśnienie, odwadniających). Czasem wiąże się z silnym odwodnieniem na przykład na skutek drastycznej diety, innym razem zaburzeń w gospodarce hormonalnej.

 

Nieświeży oddech może być objawem chorób wątroby lub trzustki związanych z nieprawidłowym wydzielaniem soków trawiennych. W organizmie chorego zamiast trawienia zachodzą  wówczas procesy gnilne, co wiąże się z powstawanie cuchnących gazów.

 

 

Zapach acetonu w wydychanym powietrzu może świadczyć o kwasicy, związanej z nieprawidłowym poziomem glukozy we krwi u osób cierpiących na cukrzycę. Kwasica jest niebezpieczna dla organizmu stąd nieprzyjemny zapach jest rodzajem sygnału alarmowego który wysyła nam organizm.

 

Co jest źródłem problemu?

Za nieprzyjemny zapach naszego oddechu odpowiadają substancje lotne – zwłaszcza związki siarki – produkowane przez pewien specyficzny rodzaj bakterii. Ich uwalnianie się zależy od kilku czynników, głównie ilości

  • bakterii gromadzących się w jamie ustnej,
  • substancji, którymi te bakterie się żywią (resztki pokarmowe)
  • oraz śliny

 

Ze statystyk wynika, że 8% przypadków nieprzyjemnego zapachu z ust wiąże się z przewlekłym zapaleniem migdałków lub zatok. Równie często, bo u 7% - przyczyną są nawracające anginy i infekcje przewodu pokarmowego. Rzadziej jego źródła należy się dopatrywać w refluksie żołądkowym lub zakażeniu bakterią Helicobacter pylori. Charakterystyczny słodki zapach z ust często świadczy o niewydolności nerek, kwasicy lub cukrzycy. Jednak aż w 5 % przypadków przyczyny tego dyskomfortu nie udaje się ustalić.


Kilka kroków do świeżego oddechu

  • Dbaj o higieną jamy ustnej nie tylko myjąc zęby (co najmniej 2xdziennie), ale też język (na nim osadzają się drobnoustroje, produkujące lotne związki siarki) i przestrzenie między zębami (nici dentystyczne). Zapytaj o radę swojego dentystę.
  • Wylecz zęby. Najczęstszą przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust są ubytki na powierzchni zębów, w których gromadzą się resztki pokarmu, te zaś stanowią doskonałą pożywkę dla drobnoustrojów.  Źródłem przykrych woni może też być stan zapalny zęba, nieusunięte korzenie, czy zgorzel gazowa, choroby dziąseł i przyzębia oraz owrzodzenia i grzybica.  
  • Wyeliminuj z diety warzywa cebulowe, które zawierają allicynę - olejek eteryczny o leczniczym działaniu i dość specyficznym zapachu. Allicyna wraz z krwią, wędruje z przewodu pokarmowego z krwią do pęcherzyków płucnych i uwalnia się wraz z oddechem oraz przez skórę. Niestety zapachu tego nie da się usunąć poprzez mycie zębów, czy żucie gumy.
  • Zbadaj się. Jeśli wyleczyłeś zęby, a nieprzyjemny zapach pozostał, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu i wykonaj kompleksowe badania profilaktyczne, ponieważ halitoza może być sygnałem ostrzegawczym, świadczącym o poważniejszej chorobie. Możliwe, że twój lekarz poprosi o konsultację u laryngologa lub specjalisty chorób przewodu pokarmowego. Często przyczyną nieświeżego zapachu z ust są choroby przewodu pokarmowego, infekcja migdałków lub inne poważne schorzenia.
  • Pij wodę lub napary ziołowe (rumianek, szałwię). Unikniesz odwodnienia organizmu i wysuszenia błony śluzowej ust, które wywołują halitozę, ale też wypłuczesz drobnoustroje z jamy ustnej.  
  • Gdy potrzebujesz natychmiastowej pomocy sięgnij po tabletki zawierające cynk. Neutralizują one zapach związków siarki, dzięki czemu pozwalają utrzymać świeży oddech nawet przez kilka godzin. Nie wyeliminują jednak przyczyny problemu. Skutecznie, choć na krótko działa żucie gumy, goździków, mięty lub pietruszki, albo ssanie pastylek czy dropsów odświeżających oddech.

 Zaufali nam