Sekret Zdrowia
Newsletter zapisz się

Flexitol- jeden krok do zdrowych stóp.

Serdecznie witamy

na oficjalnej stronie internetowej

Biuletynu edukacyjnego o zdrowiu

SEKRET ZDROWIA i urody

Sekrety zdrowia i urody

w zasięgu ręki

każdego Pacjenta


Profilaktyczne badania kobiet i mężczyzn

Większość z nas zwraca się do lekarza w momencie, gdy choroba daje się nam we znaki. Tymczasem wiele chorób rozwija się w naszym organizmie całymi latami prawie bezobjawowo, równie wiele sygnałów wysyłanych nam przez organizm lekceważymy.

Stąd tak ważne, by pamiętać o badaniach profilaktycznych zalecanych dla danej grupy wiekowej. To dzięki nim możemy w porę zdiagnozować chorobę, na etapie wczesnego rozwoju, co znacznie zwiększa szanse skutecznego jej wyleczenia.

 

Badania profilaktyczne, jak sama ich nazwa wskazuje, mają w porę zapobiegać rozwojowi choroby i co ważne, a o czym bardzo często zapominamy, regularne ich przeprowadzanie jest uzasadnione w każdym wieku. Oczywiście o innych badaniach powinien pamiętać dwudziestolatek, a inne zaleca się czterdziestolatkom. Inaczej wygląda też profilaktyka zdrowia u kobiet i u mężczyzn. Spróbujmy więc dziś uporządkować naszą wiedzę na ten temat. Kobiety i mężczyźni powinni regularnie, niemal, co roku wykonywać podstawowe badania morfologiczne krwi i moczu, sprawdzając poziom cukru, elektrolitów i cholesterolu.

 

Kiedy, z jaką częstotliwością i jakie badania zalecane są dla kobiet i mężczyzn.

Po 20-25 roku życia

 • warto zrobić pierwsze badanie poziomu cholesterolu we krwi, zwłaszcza w przypadku rodzinnych skłonności do choroby wieńcowej. Jeśli pierwszy wynik jest prawidłowy takie badanie wystarczy powtarzać co 3-5 lat.
 • W razie rodzinnych skłonności do nadciśnienia, chorób serca, nerek, udaru lub cukrzycy powinniśmy wykonać pierwsze badanie stanu serca i tętnic oraz wykonać badanie ciśnienia krwi. Tego rodzaju badania wystarczy powtarzać, co 3 do 5 lat. Powinniśmy badać się częściej, jeśli mamy nadwagę lub stosujemy antykoncepcję w pigułce.

 

Po 40 roku życia

 • Osoby palące powinny wykonywać raz do roku zdjęcie rtg klatki piersiowej, badanie to umożliwia wczesne rozpoznanie nowotworu płuc. Warto też wykonać spirometrię oraz sprawdzić poziom hemoglobiny, podwyższony do górnej granicy normy (12,5-18,0 g/dl) to zwykle złe natlenienie krwi, a więc początek przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Hematokryt to stosunek liczby czerwonych krwinek do innych składników krwi. Norma wynosi 40-49 proc. Jego wysoki poziom świadczy o dużej gęstości krwi, co utrudnia krążenie i często jest przyczyną zakrzepów.
 • badanie wzroku oraz ciśnienia śródgałkowego u pacjentów powyżej 40 roku życia - ma na celu wczesne zdiagnozowanie jaskry,
 • przeprowadzenie po 40 roku życia testu na obecność krwi utajonej w kale pozwoli na wczesne wykrycie zmian nowotworowych jelita grubego (dostępne są już testy do samodzielnego wykonania w domu)
 • w tym wieku morfologia powinna być powtarzana co roku. Łatwo tą drogą wykryć niedokrwistość lub wzrost białych krwinek, co może świadczyć o silnym stanie zapalnym czy białaczce. Ich spadek sugeruje anemię czy chorobę nerek
 • po 40 warto regularnie wykonywać badanie EKG by wykryć choroby układu krążenie czy inne.
 • co najmniej raz w roku - pomiar ciśnienia krwi - nadciśnienie czy niedociśnienie tętnicze to choroby rozwijające się bezobjawowo, a mogące uszkodzić układ krążenia czy zaowocować innymi perturbacjami. Często skutecznym lekiem okazuje się zmiana diety lub trybu życia
 • co roku powinniśmy też odwiedzać stomatologa

 

Profilaktyczne badania dla kobiet:

 • Samobadanie piersi – paniom powinno wejść w nawyk już po 20 roku życia. Ginekolog z pewnością chętnie pokaże, jak powinno wyglądać takie samobadanie. Dzięki niemu istnieje duża szansa na wczesne wykrycie zmian w piersiach.
 • Badanie ginekologiczne - powinny wykonywać raz do roku wszystkie kobiety po rozpoczęciu współżycia, w czasie wizyty lekarz powinien wykonać cytologię - badanie umożliwiające wczesne zdiagnozowanie raka szyjki macicy. Jeśli trzykrotny wynik badania jest prawidłowy, wówczas wystarczy je powtarzać, co 3 lata. Kobiety, które nie rozpoczęły współżycia, nie muszą wykonywać cytologii - chyba, że ukończyły 25 rok życia, wtedy pobranie wymazu jest konieczne.
 • Do pakietu badan podstawowych, jakie powinna wykonywać kobieta po ukończeniu 35 roku życia zaliczamy nie tylko badanie krwi i moczu, ale też oznaczenie poziomu hormonu tarczycy - TSH.
 • Po 49 roku życia zalecane jest wykonanie raz na 2 lata mammografii
 • Okres menopauzy przypadający na około 45-55 rok życia związany jest ze spadkiem poziomu estrogenów, które chronią organizm kobiety przed wieloma chorobami. W tym czasie należy więc wykonać badanie poziomu cukru, cholesterolu, ale też badanie EKG

 

Jakie badania powinni wykonywać mężczyźni?

 • Po 35 roku życia panowie powinni regularnie mierzyć ciśnienie, samodzielnie badać stan jąder i raz do roku wykonywać badanie moczu i krwi oraz EKG, co dwa lata warto wykonać RTG klatki piersiowej i USG jamy brzusznej
 • Po ukończeniu 45 lat do wyżej opisanego pakietu badań należy włączyć badanie poziomu cukru i cholesterolu we krwi. Raz do roku warto wykonać badanie w kierunku raka prostaty i na obecność krwi utajonej w kale. Co trzy lata należy wybrać się do urologa lub androloga na badanie jąder, a jeśli możemy być dziedzicznie obciążeni czas pomyśleć o przeglądzie zagrożonych narządów.
 • Panowie, którzy ukończyli 55 rok życia powinni w tym wieku wykonać badanie PSA wykluczające raka prostaty.


Zaufali nam