Sekret Zdrowia
Newsletter zapisz się

Flexitol- jeden krok do zdrowych stóp.

Serdecznie witamy

na oficjalnej stronie internetowej

Biuletynu edukacyjnego o zdrowiu

SEKRET ZDROWIA i urody

Sekrety zdrowia i urody

w zasięgu ręki

każdego Pacjenta


Stres maturalny - paraliżuje czy mobilizuje?

Matura nie bez powodu nazywana jest egzaminem dojrzałości. Jest to w pewnym sensie sprawdzian wiedzy młodego człowieka, ale równie ważnym wydaje się być sprawdzian umiejętności radzenia sobie z problemami, przeciwnościami i opanowaniem słabości.

 

Stres jest nieodłącznym towarzyszem dorosłego życia, jednak każdy z nas reaguje na niego inaczej. Dla jednych jest on czynnikiem mobilizującym, przez co może pomóc w osiągnięciu sukcesu, podczas gdy innych obezwładnia i paraliżuje.

Dlaczego tak się dzieje? Winowajcą jest poziom stresu. Optymalny poziom jest naszym sprzymierzeńcem, natomiast zbyt wysoki zaczyna działać destrukcyjnie. Wprowadza nas to w stan permanentnego zdenerwowania. Co ciekawe bardzo często silny stres wywołuje reakcję wegetatywną organizmu. Świadczą o tym spocone ręce, przyspieszone bicie serca, zaburzenia pokarmowe, a nawet osłabienie. Niestety w takim stanie możemy mieć problemy z koncentracją. Przeszkody mogą wydawać się wówczas tak trudne, że rezygnujemy z próby ich pokonania lub możemy reagować złością.

Jak radzić sobie ze stresem maturalnym?

  • dobre przygotowanie do egzaminu pomaga zniwelować strach przed porażką. Właściwa technika uczenia się pozwala łatwiej opanować i uporządkować wiedzę. Materiał, jaki mamy do opanowania, należy podzielić na partie, po każdej partii materiału powinniśmy znaleźć czas na utrwalenie i powtórzenie wiedzy. Po przerobieniu całości materiału również powinniśmy go powtórzyć, co pomaga utrwalić wiedzę. Takie uporządkowanie wiedzy i systematyczna praca, pozwala zniwelować stres, wynikający ze świadomości naszych braków lub zbyt dużej ilości nauki zostawionej „na ostatnią minutę” przed egzaminem. Niestety nie w każdym przypadku jest to wykonalne i nie zawsze dobre przygotowanie do egzaminu jest gwarancją braku zdenerwowania.
  • opracowanie planu awaryjnego sprawia, że mniej nas przeraża wizja porażki. Wcześniej przemyśl, co zrobisz, jeśli matura nie pójdzie po mojej myśli. Słabszy wynik to nie tragedia, tylko zmiana w twoich planach, inna droga. Jeśli tak będziesz myśleć ty i twoja rodzina, nie będziesz czuł tak wielkiej presji, nie będziesz czuł się postawiony w sytuacji bez wyjścia.
  • zrozumienie reguł egzaminu maturalnego pozwoli opanować strach. Najczęściej boimy się czegoś, czego nie znamy i nie rozumiemy. Znając tematykę i punktację możemy w pierwszej kolejności rozwiązywać zadania wyżej punktowane lub te, na które znamy właściwą odpowiedź, a gdy wystarczy nam czasu, wrócić do tych, które sprawiły nam problem lub mieliśmy co do nich wątpliwości. 
  • znaleźć czas na odpoczynek. Odpowiednie proporcje pomiędzy pracą a relaksem podczas przygotowań do matury to klucz do sukcesu. Przepracowany umysł nie przyswaja wiedzy, ale i rozleniwionemu trudno się zmobilizować. Znalezienie złotego środka nie jest łatwe, ale na tym polega dorosłośćJ Dzień – dwa przed egzaminem, poświęć na sen i aktywność na świeżym powietrzu. Wypoczęty umysł lepiej myśli.
  • proście o wsparcie bliskich. Nie unikajcie rozmów i wprost mówcie o swoich problemach i wątpliwościach. Problem, którym podzielicie się z bliską osobą lub przyjacielem wydaje się mniejszy. Proście o zrozumienie i zwolnienie z domowych obowiązków.  

Reszta zależy już tylko od szczęścia!

Zaufali nam