Sekret Zdrowia
Newsletter zapisz się

Flexitol- jeden krok do zdrowych stóp.

Serdecznie witamy

na oficjalnej stronie internetowej

Biuletynu edukacyjnego o zdrowiu

SEKRET ZDROWIA i urody

Sekrety zdrowia i urody

w zasięgu ręki

każdego Pacjenta


Kosmetyki bez parafiny – czyli jak nowocześnie dbać o skórę

Ostatnio głośno w sektorze ochrony zdrowia zrobiło się wokół parafiny, która jest jednym z kluczowych składników większości preparatów kosmetycznych i dermokosmetycznych na naszym rynku. Jedni nie widzą w niej nic kontrowersyjnego, u innych wywołuje wręcz skrajnie nieobojętne emocje. Jest tania, więc powszechna, ale czy na pewno obojętna dla zdrowia?

Co to jest parafina?

Parafina jest bezbarwną i oleistą mieszaniną ciekłych alkanów. Otrzymywana jest podczas destylacji ropy naftowej. Nie posiada ani smaku ani zapachu. Znalazła zastosowanie nie tylko w przemyśle kosmetycznym, ale też farmaceutycznym i spożywczym.

Pod jaką nazwą możemy ją znaleźć w kosmetykach?

Paraffinum Liquidum, Petrolatum czy Cera Microcristallina.

Parafina w kosmetykach

Przy produkcji kosmetyków używa się parafiny miękkiej i ciekłej. Miękka służy do wyrobu m. in. kremów, sztucznej wazeliny, czy  pomadek; parafinę ciekłą znajdziemy natomiast w maseczkach na twarz i dekolt, a także olejkach do kąpieli.

Parafina kosmetyczna zawiera wiele naturalnych substancji natłuszczających, które bardzo dobrze regenerują zniszczoną skórę – szczególnie skórę dłoni i stóp. Pod jej wpływem popękana skóra  staje się gładka i natłuszczona.  Nic więc dziwnego, że to właśnie parafina jest podstawowym składnikiem emolientów jakie proponowane są na rynku dermokosmetyków dla dzieci, dorosłych i osób starszych, dotkniętych problem Atopowego Zapalenia Skóry.

<<Posmarujmy się olejem>>, czyli o czym zapominamy sięgając po produkty z parafiną

Sama parafina nie ma właściwości nawilżających, ale potrafi stworzyć na skórze warstwę, która skutecznie zatrzymuje wilgoć. Dzięki temu szybko zauważamy efekty nawilżenia po stosowaniu preparatów, które mają ją w składzie.

Atopowe zapalenie skóry, egzema, łuszczyca, czy łojotokowe zapalenie skóry – to bolączka dermatologów w dzisiejszych czasach. Stosowane preparaty nie dają ulgi, profilaktyka nie przynosi efektów, a często to co zdrowe nie wystarcza. Stopniowo z kosmetyków zaczęto pozbywać się szkodliwych SLS-ów, parabenów i konserwantów. Nadal jednak przepełnione są one olejami mineralnymi, w tym parafiną.

Jak tłumaczą alergolodzy, parafina potrafi alergizować, ale nade wszystko niekorzystnie wpływa na codzienną pielęgnację skóry, w związku z tym, że przyczynia się do powstania licznych zaskórników, tworząc na powierzchni skóry nieprzepuszczalną warstwę okluzyjną. Dodatkowo hamuje wymianę gazową i tworzy znakomite podłoże do rozwoju bakterii. Zapychając ujścia gruczołów łojowych przyczynić się może do powstawania zaskórników i stanów zapalnych.

Parafina nie kumuluje się w organizmie. Działa tylko na powierzchni naskórka, a tym samym powoduje kumulację toksycznych produktów przemiany materii prowadząc do jej przedwczesnego starzenia się.

 

 

Emolliere Emulsja do ciała, 400 ml

Emolliere Krem specjalny, 75 ml

Emolliere Delikatny żel myjący, 400 ml

Emolliere Krem barierowy, 40 ml


Preparaty z serii Emolliere zapewniają właściwą pielęgnację skóry suchej, szorstkiej, podrażnionej, wymagającej szczególnej ochrony i regeneracji, ze skłonnościami do AZS (atopowego zapalenia skóry). Odpowiednie do codziennej pielęgnacji skóry dzieci, niemowląt (od 1 dnia życia), dorosłych i osób starszych. Hipoalergiczna formuła nie zawiera barwników, kompozycji zapachowych, parabenów oraz olejów mineralnych. Efektywność działania preparatów została poparta badaniami laboratoryjnymi i testami klinicznymi.  

PODMIOT ODPOWIEDZIALNY: Bio Service sp. z o.o.

STATUS PREPARATU: kosmetyk.

 

Zaufali nam