Sekret Zdrowia
Newsletter zapisz się

Flexitol- jeden krok do zdrowych stóp.

Serdecznie witamy

na oficjalnej stronie internetowej

Biuletynu edukacyjnego o zdrowiu

SEKRET ZDROWIA i urody

Sekrety zdrowia i urody

w zasięgu ręki

każdego Pacjenta


Wakacyjne podróże małe i duże - GRUZJA

Gruzja, mimo że uważana jest przez biura podróży za hit ostatnich sezonów, wciąż nie należy do krajów nadmiernie obleganych przez turystów. A przecież jest niezwykle atrakcyjnym i wciąż mało znanym zakątkiem świata. Niezwykle egzotyczna i różnorodna pod względem przyrodniczym, kusi licznymi zabytkami, oryginalną kulturą, wyśmienitą kuchnią i bogatym folklorem. To jedynie niektóre z atrakcji tego kraju. Co warto zobaczyć w Gruzji?

Gruzini swój kraj nazywają określają Sakartwelo, a samych siebie Kartweli. Najprościej mówiąc Sakartwelo oznacza więc kraj zamieszkiwany przez Kartweli i jest stosowana powszechnie, zarówno potocznie, jak i oficjalnie. „Kartweli” to imię mitycznego Kartlosa – protoplasty narodu Gruzińskiego. Skąd wziął się termin Gruzja, którego używamy w języku polskim oraz w innych językach Europy – pozostaje zagadką.

Ten leżący u podnóża południowego pasma Kaukazu kraj, łączy w sobie duchowe wpływy Europy i Azji. Gruzja sąsiaduje z Armenią, Azerbejdżanem, Turcją i Rosją. To kraj niezwykłej różnorodności, który potrafi zaskoczyć zapierającymi dech w piersi widokami i wspaniałością bujnej przyrody. Jego różnorodność zaspokoi oczekiwania każdego turysty, bo Gruzja to wysokie góry, będące prawdziwym rajem dla narciarzy, alpinistów i amatorów górskich wędrówek, ale też przepiękne plaże i ciepłe wody Morza Czarnego oraz liczne zabytki, z których wiele widnieje na liście UNESCO. Kraj ten słynie z wina, wspaniałej i dla Europejczyków egzotycznej kuchni oraz niezwykłej gościnności Gruzinów, którzy chętnie wskażą drogę, przenocują i ugoszczą przy stole.

Trekking w Gruzji

Najpopularniejszym rejonem górskich wędrówek są okolice góry Kazbek w północnej części Gruzji. Najczęściej wybieraną trasą jest podejście pod Kazbek, której początek stanowi zazwyczaj miasteczko Kazbegi lub położony nad nim kościół Gergeti. Amatorom wystarcza dotarcie do moren lodowca Gergeti (Ordzweri), bardziej doświadczeni wędrowcy przechodzą przez lodowiec, by dotrzeć do dawnej stacji meteorologicznej, a niektórzy ze śmiałków próbują zdobyć szczyt góry Kazbek (5047 m n.p.m.). Z Tbilisi do Kazbegi można dojechać stosunkowo tanim, acz ślamazarnym autobusem, nieco więcej przyjdzie nam zapłacić za marszrutkę lub taksówkę.

 

O czym warto wiedzieć, zanim wyruszymy do Gruzji?

Wizy i zezwolenia na pobyt

Obywatele Polski mogą wjechać na teren Gruzji na podstawie paszportu lub dowodu osobistego i przebywać na terenie tego państwa do 360 dni! Uwaga! W myśl gruzińskiego prawa wjazd na terytoria okupowane (Abchaska Rep. Autonomiczna oraz b. Południowoosetyjski Obwód Autonomiczny) od strony Rosji jest traktowany jak przestępstwo i możemy mieć problem nie tylko z powrotem na teren Gruzji, ale nawet z ponownym przyjazdem do niej.

Jak dojechać?

Samolot to wbrew pozorom najwygodniejsza i najtańsza forma transportu z Polski do Gruzji. Loty na trasie Warszawa - Tbilisi odbywają się kilka razy w tygodniu, a średnia cena biletu wynosi 1200 zł. Jednak rezerwując go z dużym wyprzedzeniem mamy szansę obniżyć koszty lotu w obie strony nawet do 400 zł.

Kiedy?

Gruzja jest najbardziej atrakcyjna i najchętniej odwiedzana latem. To kraj wprost wymarzony dla zwolenników słonecznych i morskich kąpieli. Woda w Morzu Czarnym od lipca do połowy września ma temperaturę od +25°C do nawet +30°C. Można bez mała powiedzieć, że panuje tam tropikalna pogoda z temperaturami powyżej +30°C w dzień i dużą wilgotnością.

Ale lato to również najlepszy okres na wysokogórskie wędrówki oraz wspinaczkę. W tym czasie pokrywa śnieżna jest najmniejsza, co umożliwia bezpieczne wędrówki po grzbietach i przełęczach. Górskie przełęcze w Wielkim Kaukazie na wysokości około 2500 m n.p.m. są do przebycia w okresie od maja do połowy października, natomiast powyżej 3000 metrów okres ten przeważnie skraca się od czerwca do sierpnia.

Waluta

Obowiązująca w Gruzji waluta to lari. 1 lari to 100 tetri. Stosowany powszechnie w kantorach skrót - GEL. Określenie Lari wywodzi się od gruzińskiego słowa oznaczającego skarb. 

Noclegi

Infrastruktura turystyczna pozostawia wciąż wiele do życzenia. Co ciekawe, bez problemu znajdziemy w Gruzji hotele o najwyższym standardzie (np. Sheraton, Hilton). Trudniej z noclegiem o średnim standardzie w przyzwoitej cenie. Planując pobyt w stolicy czy miejscowościach nadmorskich, musimy się liczyć z ceną 30 GEL (45 PLN) za miejsce w pokoju dwuosobowym. Standard pokoi w tej cenie można porównać do naszych 2 - 3 gwiazdek.

Zaufali nam