Sekret Zdrowia
Newsletter zapisz się

Flexitol- jeden krok do zdrowych stóp.

Serdecznie witamy

na oficjalnej stronie internetowej

Biuletynu edukacyjnego o zdrowiu

SEKRET ZDROWIA i urody

Sekrety zdrowia i urody

w zasięgu ręki

każdego Pacjenta


Woda źródłem zdrowia

Woda – bywa dość poetycko nazywana źródłem życia, jednak, gdy dobrze się zastanowimy, nie ma w tym określeniu wielkiej przesady, ponieważ ludzki organizm nie jest w stanie funkcjonować poprawnie nawet w przypadku niewielkich barków wody.

Nie bez kozery bez pożywienia jesteśmy w stanie przeżyć dwa tygodnie, podczas gdy bez wody jedynie siedem dni.

Jak sprawdzić czy mamy niedobory wody?

Średnia zawartość wody w organizmie dorosłego człowieka wynosi 55-75%. Krąży ona w postaci różnego rodzaju płynów ustrojowych, po całym organizmie, na końcu docierając do skóry. Braki wody w organizmie są najbardziej widoczne w stanie skóry, która traci gładkość, jędrność i więdnie, tak jak u roślin.

Ile powinniśmy pić wody dziennie?

Co jakiś czas czytamy, że powinniśmy wypijać 2 litry wody, a gdzie indziej znowu, że wystarczy dostarczyć organizmowi 1,5 litra wody. W rzeczywistości zapotrzebowanie na wodę jest kwestią dość indywidualną i zależy od naszego wieku, wagi, tego jak aktywnie żyjemy, a nawet tego, w jakim klimacie. Przyjmuje się, że średnio zużywamy 300 ml płynów na każdy kilogram masy ciała. 

Do czego potrzebna nam woda?

Trudno przecenić znaczenie wody dla naszego organizmu. Zawdzięczamy jej utrzymanie stałej ciepłoty ciała, w niej rozpuszczają się składniki mineralne, witaminy z grupy B oraz witamina C, to dzięki niej zachodzi spalanie kalorii i przyswajanie składników odżywczych. Woda pomaga rozprowadzić je po całym naszym organizmie, stanowi główny budulec każdej z komórek naszego ciała, przenosi tlen do komórek i umożliwia zachowanie ich struktury. Jej działanie w organizmie można porównać do amortyzatora, który chroni poszczególne organy ciała minimalizując szkody wywołane przez nacisk wywołany ciężarem ciała. Wodzie zawdzięczamy też usuwanie toksyn z naszego organizmu.

Czy wiesz, dlaczego gdy jesteśmy spragnieni czujemy zmęczenie, a nawet oszołomienie? Ludzki mózg w 85% składa się z wody, więc gdy spada jej poziom w organizmie, to mózg najdotkliwiej odczuwa skutki tych niedoborów. Organizm ludzki to skomplikowana i delikatna machineria, której funkcje są od siebie ściśle zależne. Bóle głowy, problemy z koncentracją, a nawet zaburzenia pamięci krótkotrwałej mogą być efektem złego nawodnienia, ale też tego, że z powodu braku wody do komórek nie dociera odpowiednia ilość substancji odżywczych, energii, a za to odczuwalne są pierwsze efekty lekkiego podtrucia organizmu w wyniku zaburzeń wydalania toksyn.

Bilans wodny

Musimy pamiętać, że nasz organizm nie jest w stanie (albo nawet nie powinien) magazynować wody. A jak ją traci? Tak naprawdę na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim wydalamy wodę z moczem, potem, a nawet wydychamy jej część. Bilans wodny organizmu byłby ujemny, gdybyśmy nie dbali o uzupełnianie płynów.

Czy wiesz, że twoja krew składa się aż w 95% z wody?

Jednak to właśnie dzięki temu krew może po całym organizmie rozprowadzić bez trudu tlen, substancje odżywcze i energię. Gdy jesteśmy odwodnieni mechanizm regulujący ciśnienie krwi zaczyna szwankować, co w efekcie może prowadzić do nieuzasadnionych skoków ciśnienia.

 

Jakie są objawy niedoboru wody?

Braki płynów mogą objawiać się w postaci zmęczenia fizycznego i psychicznego, możemy odczuwać suchość błon śluzowych nie tylko w ustach, ale też w postaci pieczenia oczu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że bezsenność, bóle głowy czy zaparcia mogą być efektem niedoborów wody. Jednak, gdy brakuje płynów, organizm ogranicza ich straty poprzez zmniejszenie wydalania moczu. W efekcie zaburzeniu ulega naturalny mechanizm samooczyszczania (usuwania toksyn z organizmu), stąd mogą pojawiać się objawy podobne do zatrucia.

Czy wiesz, że niedobory wody mogą być groźne?

Braki płynów na poziomie:

1% odczuwamy jako uczucie pragnienia.

5% wywołuje podwyższoną temperaturę.

8% wywołuje niedotlenienie komórkowe i zasinienie skóry.

10% skutkuje niewydolnością nerek, skurczami mięśni i niemożnością chodzenia.

20% organy przestają funkcjonować – następuje śmierć.

 

Czy dzięki wodzie można schudnąć?

Okazuje się, że tak. Ludzki mózg informując ciało o barakach energetycznych, nie precyzuje, czy chodzi o uczucie pragnienia czy głodu. Stąd często sięgamy po przekąski, podczas gdy w rzeczywistości jesteśmy spragnieni. Zjawisko to, często wykorzystywane jest w dietach, gdzie radzi się by pić duże ilości wody, by tym razem „oszukać” głód.

Jak dowodzą specjaliści picie wody, jest szczególnie ważne dla osób żyjących aktywnie. I nie chodzi tu jedynie o uzupełnianie wypoconych płynów. Jak okazuje się, woda bierze udział w spalaniu kalorii i przyspiesza spalanie tłuszczy.

Zaufali nam