Sekret Zdrowia
Newsletter zapisz się

Flexitol- jeden krok do zdrowych stóp.

Serdecznie witamy

na oficjalnej stronie internetowej

Biuletynu edukacyjnego o zdrowiu

SEKRET ZDROWIA i urody

Sekrety zdrowia i urody

w zasięgu ręki

każdego Pacjenta


Z dzieckiem na wakacje?

Wspólne wyjazdy sprzyjają byciu razem i wzajemnemu poznawaniu siebie. W trakcie podróży, gdy mamy czas tylko dla siebie na pewno znajdziemy wiele ciekawych tematów do rozmów oraz okazji do rozwijania wspólnych pasji.

 

Termin wakacji

W Polsce przyjęło się traktować lipiec i sierpień, jako miesiące wakacyjne. Tymczasem jedynym uzasadnieniem takiego wyboru jest przypadająca w tym czasie przerwa w zajęciach szkolnych. Jeśli nasze dziecko jest zbyt małe, by ograniczenie to miało dla nas jakiekolwiek znaczenie, warto wybrać termin przed lub po sezonie. Niewątpliwym atutem wyjazdu poza najgorętszym okresem są atrakcyjne ceny pobytu (i przelotów) oraz mniejszy tłok. Jeśli planujemy wakacje z małym uczniem, warto wcześniej poszukać interesującej dla nas propozycji, wśród popularnych ostatnio ofert First Minute. Ceny wakacji w kraju i zagranicą są porównywalne, nie musimy więc ograniczać się do typowych miesięcy uznawanych za wakacyjne. Zawsze gdzieś na świecie znajdziemy gorącą plażę.

 

Noclegi

Decydując się na wakacje z dzieckiem, powinniśmy kierować się głównie jego bezpieczeństwem i wygodą. Bez względu na to czy zdecydujemy się na hotel, pensjonat, camping czy kwaterę prywatną zwróćmy uwagę czy miejsce jest dostosowane do potrzeb rodzin z dziećmi. Coraz więcej ośrodków wyposaża pokoje w łóżeczka dziecięce (zwykle turystyczne) czy wysokie krzesełka. Pytajcie, jak urządzony jest pokój i jak wygląda łazienka (z prysznicem czy wanną). Istotne czy będziemy mieli dostęp do czajnika elektrycznego i kuchni. Najczęściej organizator wypoczynku „chwali się”, że na terenie ośrodka znajduje się plac zabaw lub basen z wydzielonym brodzikiem dla maluchów. Dużą popularnością cieszą się wczasy i ośrodki oferujące opiekę animatora specjalnie przygotowanych dla milusińskich zajęć. Dla rodziców z dziećmi szalenie ważną jest też informacja czy ośrodek serwuje dania dla dzieci oraz czy restauracja dysponuje specjalnymi krzesełkami. Od tych pozornie błahych spraw zależy komfort wspólnego odpoczynku. Wiele ośrodków oferuje atrakcyjne zniżki dla dzieci.

Wyżywienie

Gdy wyjeżdżamy na wakacje z niemowlakiem, musimy wziąć pod uwagę konieczność zabrania wyżywienia dla niego na cały pobyt. Trudno liczyć, że w małej miejscowości lub w obcym kraju kupimy odpowiednią dla jego wieku i przyzwyczajeń odżywkę. W przypadku nieco starszych dzieci pytajmy o menu dostosowane specjalnie dla nich. Niektórzy rodzice uważają, że w przypadku wyjazdów zagranicznych, najkorzystniejszym wariantem jest All Inclusive, który stwarza szansę, że z tego, co oferuje kuchnia coś w końcu zasmakuje i będzie odpowiednie dla malucha. Czasami jedynym rozwiązaniem jest wykupienie pobytu w apartamentach bez wyżywienia, ale za to z aneksem kuchennym. Jest to jednak ekstremalne rozwiązanie, ponieważ trudno planować wycieczki i odpoczynek, godząc je z zakupami produktów i czasem „stania przy garach”

Jak zagospodarować dziecku czas na miejscu?Już na etapie planowania wakacji zastanówcie się czy wasze oczekiwania i wyobrażenia pokrywają się z potrzebami i możliwościami dzieci. Weźcie pod uwagę naturalny rytm dnia dziecka i nie planujcie intensywnych zajęć ruchowych w czasie, gdy jest przyzwyczajone do drzemki. Planujcie krótkie wycieczki, przeplatane przerwami na posiłki i zabawy interesujące dla dziecka. Trudno wymagać od 3-4 letniego maluszka, że zainteresuje je całodzienne zwiedzanie zabytków – żadne dziecko tego nie wytrzyma. Perły architektury podziwiajcie, gdy drzemie w wózku. Nie planujcie zbyt rygorystycznie dnia. Starajcie się raczej nakreślić jego ogólny plan z możliwością dostosowania go do pogody, zaistniałej sytuacji i nastroju rodziny. I co najważniejsze – bądźcie elastyczni!


Jak się spakować, czyli co w bagażu podręcznym?

Wyjeżdżając z dzieckiem musimy być przygotowani na każdą ewentualność. Jak to pogodzić z faktem by zabrać jedynie najpotrzebniejsze rzeczy? Na tym polega sztuka! W bagażu podręcznym przyda się zmiana odzieży, akcesoria do przewijania, wilgotne chusteczki (w razie wypadku) oraz cieplejsze ubranie. Lepiej ubierać dzieci na cebulkę zawsze można coś dołożyć lub zdjąć w razie zmiany temperatury. Koniecznie trzeba pamiętać o ulubionej przytulance, niedużych zabawkach, które umilą podróż oraz przekąsce czy posiłku w zależności od długości podróży. W przypadku lotu samolotem problematyczną kwestią jest limit płynów (do 100 ml), co dla dziecka może być zbyt małą ilością. Czasem obsługa samolotu jest przygotowana na taką ewentualność, a czasem musi dziecku wystarczyć woda mineralna.


Środek transportu?

Samochód – Wydaje się, że najwygodniejszym dla dziecka środkiem transportu jest własny samochód. Można nim zatrzymać się w dowolnej chwili na posiłek czy zrobić przerwę, gdy zmęczone dziecko marudzi. Poza tym samochód działa na większość dzieci usypiająco i jest duża szansa na przespanie nawet całej trasy.

Autokar – wprawdzie dziecko do 4. roku życia najczęściej nie potrzebuje własnego biletu, mimo to, autokar wydaje się najmniej przystosowanym do potrzeb dzieci środkiem transportu. W autobusie trudno nakarmić czy przewinąć niemowlaka. Dla 3-4 latka większym problemem może być unieruchomienie przez wiele godzin w jednym miejscu. Dla bezpieczeństwa dziecka warto wykupić dodatkowe miejsce i umieścić w nim fotelik samochodowy.

Pociąg – Dzieci do 4 roku życia podróżują za darmo, ale jeśli nie możesz zarezerwować sobie miejsca siedzącego, upewnij się czy pociągu jest przedział dla matki z dzieckiem i gdzie jest usytuowany. Jazda pociągiem z małym dzieckiem jest uciążliwa jedynie przy wsiadaniu i wysiadaniu. Sama podróż, pomijając dyskusyjną higienę wagonów, jest stosunkowo komfortowa. W przedziale jest sporo miejsca i na wózek dla malucha i na ruch dla starszego dziecka.

Zaufali nam